גנטיקה אשכנזית שמית – מורה נבוכים, מאת: עודד ישראלי

לאור ריבוי הדיונים בנושא תאוריית הכוזרים שצוברת תאוצה, עודד ישראלי אסף מחקרים גנטיים המסייעים לאתר את מוצאם האמיתי של האשכנזים. הכתבה מבוססת על תגובות שנכתבו בדיון בנושא באתר אימגו ופורסמה גם בפורשי מחסום:

במהלך כ-15 השנים האחרונות נערכו מחקרים גנטיים מעמיקים ורציניים ביותר אשר כולם מראים כי ישנה קרבה גנטית רבה בין היהודים האשכנזים והספרדים, וכי המוצא המזרח תיכוני הוא המוצא הדומיננטי של יהודי אשכנז. המחקרים הללו מתמקדים בבדיקת המוטציות על גבי כרומוזום ה-Y- אשר משוכפל ישירות מאב לבנו מבלי להתערבב בדנ"א של האם (כלומר, הכרומוזום Y שלי, למשל, אמור להיות זהה לחלוטין לזה של אבי ושל סבי ושל סב-סבי, למעט מקרה של מוטציות נדירות) – ובמוטציות שבדנ"א המיטוכונדרי, אשר עוברות ישירות מאם לצאצאיה, מבלי להתערבב בדנ"א של האבות.

המחקרים הללו הם ענף אחד של מחקרים שנערכו בכרומוזום Y ובדנ"א מיטוכונדרי בכל רחבי העולם, אשר יצרו מעין "מיפוי" גיאוגרפי של תפוצת מוטציות שונות, ולפיהן ניתן לזהות איזה אבות קדומים משותפים לאנשים החיים באיזור מסוים. דוגמא לכך ניתן לראות במפה להלן, המתארת את ההבדלים הסטטיסטיים בתפוצת המוטציות השונות על כרומוזום ה-Y בין האוכלוסיות בעולם:


מקור: http://www.scs.uiuc.edu/~mcdonald/WorldHaplogroupsMaps.pdf
(במפה כל מוטציה של כרומוזום Y מסומנת בשם וצבע משלה, והנתח הסטטיסטי של הופעתה באחוזים בקרב האוכלוסיה באזורים השונים מופיע בעיגולים)

אם תשימו לב למפה, תראו שבמזה"ת שולטים בעיקר הצבע הירוק של קבוצה J (הפלוגרופס Eu10, ו-Eu9) וצבע הציאן (תכלת תורקיז) של קבוצה E3b (הפלוגרופ 21); ולעומת זאת באירופה שולטים בעיקר הצבע הצהוב של קבוצה R1a (מוטציה המכונה גם Eu19 שאופיינית למזרח אירופה), הצבע מג'נטה (הורוד סגלגל) של קבוצה I,  והצבע האדום של קבוצה R1b (מוטציה המכונה גם Eu18 שאופיינית למזרח אירופה – ובעיקר לספרדים והבאסקים).

ובכן, אם תקראו למשל את המחקר העוסק בתפוצת המוטציות על כרומוזום ה-Y אצל היהודים, תראו שבקרב האשכנזים תפוצת המוטציות הללו זהה כמעט לזו של עמי המזה"ת ושונה באופן בוטה מזו של עמי אירופה:

רק כדי לחסוך לכם את המאמץ, במסגרת אחד הויכוחים באימגו טרחתי פעם לעשות השוואה של תפוצת שלוש המוטציות העיקריות הנ"ל בקרב עמים שונים, וזה מה שהתקבל:

———————————————————————–

כרומוזום Y מטיפוסJ1 (המכונה במחקר גם Eu10) אשר נחשב ע"י החוקרים לכרומוזום דרום מזרח תיכוני:

בדואים 62.5%, פלסטינים 38.4%, סורים 30%, יהודים אשכנזים 19%, לבנונים 16.1%, יהודים ספרדים 12.8%, כורדים מוסלמים 11.6%, טורקים 3.3%~.

גויים גרמנים 0%~, גויים פולנים 0%~, גויים אוקראינים 0%~.

ובכן, כפי שניתן לראות, האשכנזים ממוקמים בין הסורים והלבנונים, והם אף קרובים יותר לסורים והפלסטינים מאשר אחיהם הספרדים. על המרחק העצום שבינם ובין האירופים, ואפילו הטורקים, אין מה לדבר.
————————————————————————–

כרומוזום Y מטיפוס J2 (המכונה במחקר גם Eu9) אשר נחשב ע"י החוקרים לכרומוזום צפון מזרח-תיכוני:

בדואים 0.31%, סורים 15%, יהודים ספרדים 15.4%, פלסטינים 16.8%, יהודים אשכנזים 24%, לבנונים 29%, כורדים מוסלמים 28.4%, טורקים 40%.

גויים גרמנים 0% ~, גויים פולנים 0%~, גויים אוקראינים 6%~.

ובכן, כפי שניתן לראות, האשכנזים ממוקמים היטב בין הפלסטינים והלבנונים. רחוקים מצד אחד מהטורקים, ורחוקים מאוד מהאירופים מצד שני.
——————————————————————————–
(כל הנתונים הנ"ל על קבוצות J1 ו-J2 נלקחו בהצלבה מטבלה מס´ 1 במחקר הנ"ל, ומהטבלה מס´ אחד במחקר הבא:
http://www.sciencemag.org/cgi/content/full/290/5494/1155?ijkey=x50siGBF3JB0I)
——————————————————————————–

הכרומוזום Y מטיפוס E3b (המכונה גם הפלוגרופ 21) שנחשב לצפון אפריקאי-מזרח תיכוני:

מוסלמים כורדים 0.74%, יהודים כורדים 12.1%, בדואים 18.7%, יהודים ספרדים 19.2%, פלסטינים 20.3%, יהודים אשכנזים 22.8%, צפון אפריקאים עד-77%.

גויים פולנים 2%, גויים אוקראינים 4% (נתונים על גויים גרמנים לא מצאתי – אולי בגלל שאין להם כרומוזומים כאלו, אולי בגלל שמדובר במחקר ישן ולא לגמרי מדוייק:http://209.85.129.104/searchq=cache:hCSf9vvwV94J:archiver.rootsweb.com/th/read/SEPHARDIM/2004-01/1073352974+PCACATCGG%2BAG&hl=en&ct=clnk&cd=3)

ובכן, כפי שניתן לראות גם כאן, היהודים האשכנזים מצויים סמוך מאוד לאחיהם הפלסטינים והיהודים הספרדים, ורחוק מאוד מן האוכלוסיה האירופית המארחת.
————————————————————————————

אם נערוך סיכום קצר של כל המוטציות הנ"ל, נראה כי ליהודים האשכנזים יש בסה"כ כ 65.8% של כרומוזומי Y שהם מאוד מאוד אופיניים למזרח התיכון – וגם בקרב אחיהם היהודים הספרדים – אבל מאוד מאוד נדירים בארצות האירופאיות שבהן התרכזו רוב היהודים האשכנזים הללו. עוד יש אולי להוסיף ולציין פה, שבאופן הפוך, המוטציה R1a (המכונה גם Eu19 ו/הפלוגרופ 1), שהיא הנפוצה ביותר בקרב עמי מזרח אירופה ומופיעה בקרבם בשיעור של כ-50% – 60% מהאוכלוסיה, מופיעה רק אצל 12%~ מקרב היהודים האשכנזים – כאשר אצל כ-4% מתוכם המוטציה הזו נושאת סממנים שאופייניים גם ליהודים הכורדים והספרדים ולכורדים המוסלמים בצפון עירק (כלומר, למעשה רק 8% מהאשכנזים נושאים את הגרסה המזרח-אירופית של המוטציה הזו)…

למי שקורא פה ולא מבין, ו-או מתבלבל בגלל השמות של המוטציות וכיו"ב, אולי כדאי שאוסיף פה הסבר בצורת אלגוריה פשוטה: המחקרים הללו מזהים משהו שאפשר להמשיל אותו ל"סוג מסוים של נקודת חן תורשתית שחורה" שמופיעה על עכוזיהם של כ-70%~ מאוכלוסי המזה"ת ואצל 66%~ מאוכלוסית היהודים האשכנזים, אבל רק על פחות מ-10% מהעכוזים של הגויים המזרח אירופים; ולעומת זאת, הוא מגלה ש"נקודת חן תורשתית בצבע ורוד", שמופיעה אצל 50% – 60% מאוכלוסית מזרח אירופה, אך רק אצל 8% מהאשכנזים.

באשר למחקרים העוסקים במוטציות על הדנ"א המיטוכונדרי (זה שמקבלים רק מהאמא), נשמעו על ידי חוקרים טענות דומות – אך שם המצב קצת יותר מסובך, והטענות קשות להוכחה. וראו תגובתי האחרונה בנושא זה באימגו:

http://www.e-mago.co.il/phorum/read-6-55455-55050.htm

אם לסכם את הכל בקצרה: המסקנה הברורה מהמחקרים היא, כאמור, שרוב הדנ"א של האשכנזים מוצאו במזה"ת ולא באוכלוסית מזרח-אירופה.

ראו גם:

עודד ישראלי חושף את הבלוף של שלמה זנד:
http://www.e-mago.co.il/phorum/read-5-27691-27527.htm

וגם את הגוזמאות של אלן לוי-קופמן:

http://www.e-mago.co.il/phorum/read-6-48586-48409.htm

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: